G

 

socijalna distanca obavijest

 

 

SOCIJALNA DISTANCA OBAVIJEST

 

 

OBAVIJEST

Suvremeno društvo karakterizira sve veći udio osoba starijih životne dobi, kako onih 65+ tako i onih koji prelaze 80 godina, a upravo te osobe tijekom pandemije COVID-19 apostrofirane su kao najvulnerabilnija skupina.

 

(Vulnerabilne grupe su grupe kojima je, usled specifične razlike u odnosu na dominantnu populaciju, potrebna dodatna podrška kako bi se mogle avnopravno uključiti u životne tokove zajednice.)

 

Već je otprije uočena veza između dugovječnosti, usamljenosti, depresije i neurokognitivnih poremećaja. Iako u pravilu, demencija ne povećava rizik za COVID-19 odnosno respiratorne bolesti uzrokovane novim korona virusom, opasnost od korona virusa znatno utječe na kvalitetu života osoba s demencijom. Naime, osobe s kognitivnim poremećajem često žive same ili sa supružnicima koji su i sami starije životne dobi. U našoj zemlji 98% osoba s demencijom zbrinuto je u krugu obitelji. Situacija pandemije COVID-19, samoizolacija, karantena i druge mjere prevencije predstavljaju dodatan stres za većinu ljudi, a posebice za osobe starije životne dobi koje imaju neki od mentalnih poremećaja ili Alzheimerovu bolest. Dodatan stres može imati negativne posljedice na tjelesno i mentalno zdravlje osoba s demencijom, ali i njihovih formalnih i neformalnih njegovatelja. U okolnostima kada s radom prestaju neke uslužne djelatnosti, mijenjaju se uobičajeni servisi opskrbe, način komuniciranja npr. s liječnicima i sl., (kako bi se osiguralo primjerenu fizičku udaljenost i spriječilo širenje COVID-19) mogu se pojaviti poteškoće vezane uz nove načine telekomunikacija. Nesnalaženje u novim tehnologijama ostavlja osobe s demencijom i njihove bližnje bez podrške, uskraćenih informacija, usamljene s osjećajem da su zaboravljeni i izostavljeni. Također, svakodnevno komuniciranje u medijima kako treba održavati socijalnu distancu može povećavati usamljenost a posljedično i suicidalni rizik. Zaključno, nije dobro promovirati socijalnu već isključivo fizičku distancu, a postojeću tehnologiju potrebno je dodatno prilagođavati kako bi bila prihvatljiva što većem broju starijih osoba i omogućila im nastavak socijalne interakcije i uključenost u sva društvena zbivanja. Literatura: 1. Courtet P, Olié E, Debien C, Vaiva G. Keep socially (but not physically) connected and carry on: preventing suicide in the age of COVID-19. J Clin Psychiatry

izvor: researchgate.net ›››

 

G

 

socijalna distanca obavijest

 

 

SOCIJALNA DISTANCA OBAVIJEST

 

Daje se na znanje!

DAJE SE NA ZNANJE!!

DAAJEEE SE NA ZNAANJEEE!!!

socijalna distanca obavijest

G