G

 

konzumerizam info

 

 

KONZUMERIZAM  INFO

 

 

 

INFO

Konzumerizam

Porijeklo konzumerizma

Uzroci konzumerizma

Posljedice konzumerizma

Kritika konzumerizma

Primjeri konzumerizma

Konzumerizam je trend u suvremenom svijetu koji se sastoji od kupnje i / ili gomilanja robe i usluga iznad onoga što se smatra ključnim.

U potrošačkom društvu u kojem se nalazimo uobičajeno je postaviti sljedeće pitanje, što je konzumerizam? Konzumerizam je praksa kojom osoba kupuje izvan onoga što je bitno. Uz to, čak i ako to potrošačka razina dohotka ne dopušta, potražit će neku vrstu financiranja.

Može se reći da postoje različite vrste konzumerizma i oni su proizvod ekonomskog sustava koji promiče kupnju, s raznim mehanizmima poput kredita, a kojem moramo dodati razvoj oglašavanja od strane tvrtki. Međutim, dok je potrošnja radnja korištenja i / ili trošenja proizvoda, robe ili usluge koja udovoljava ljudskim potrebama, konzumerizam je višak potrošnje. Na taj način moramo naglasiti razliku između potrošnje i konzumerizma kako ne bi došlo do zabune.

Porijeklo konzumerizma

Što se tiče povijesti konzumerizma, valja napomenuti da je to relativno nov koncept. Datira iz 20. stoljeća s podrijetlom kapitalizma, koji stvara osnovu potrošačkog društva u kojem se nalazimo. Pojavom mnoštva oglasnih prostora, digitalnim marketingom i poboljšanjima u telekomunikacijama, olakšava se stjecanje dobara i usluga od strane društva.

Uz to, razvijeni su različiti načini plaćanja, došlo je do smanjenja cijena uslijed globalizacije i stvoreno je internetsko tržište koje omogućava kupnju određenog dobra s bilo kojeg mjesta na planetu.

Uzroci konzumerizma

Među glavnim uzrocima konzumerizma nalazimo:

Kupnja na kredit: To znači nabaviti proizvod danas i platiti ga u budućnosti, obično uz cijenu robe treba platiti i financijski trošak (kamate).

Oglašavanje: To je vrsta audio i / ili vizualne marketinške komunikacije koja koristi sponzorirane i neosobne poruke za promociju ili prodaju proizvoda, marke ili usluge. Ono što oglašavanje čini jest pokušati uvjeriti javnost da obavi kupnju, čak i ako to nije nužno potrebno.

Dizajn proizvoda (planirano zastarjevanje): Mnoga se roba proizvodi s vrlo kratkim životnim vijekom. Primjerice, četkicu za zube preporučuje se koristiti samo nekoliko mjeseci. Na isti je način ovo notorno na tehnološkom tržištu, gdje i dalje izlaze nove verzije, na primjer pametnih telefona koji nude iste funkcije, samo uz veću kvalitetu. Bilo u razlučivosti fotografija koje snimate, brzinom Interneta ili u najvećoj memoriji za pohranu podataka ili nekoj drugoj karakteristici.

Društveni pritisak: U određenim društvenim krugovima može se reći da se vrši pritisak na konzumaciju određenih proizvoda. Primjerice, tinejdžer koji vidi da svi njegovi prijatelji imaju konzolu za video igre to će tražiti od roditelja kao poklon. Isto tako, kada će osoba prisustvovati vrlo važnom događaju, mogla bi se potaknuti da kupi novu odjeću.https://optad360.mgr.consensu.org/icons/branding-ads.svg

Posljedice konzumerizma

Među različitim učincima konzumerizma ističemo sljedeće:

Stvaranje većeg broja otpada u usporedbi s potrebnim

Smanjenje stopa obiteljske štednje generirajući nejednaku raspodjelu među članovima društva.

Ekonomije s najvećim brojem industrija rasti će brže od onih najindustrijaliziranih.

Pretjerano korištenje prirodnih resursa.

Mentalne neravnoteže zbog nemogućnosti kupnje određene robe i osjećaja inferiornosti u odnosu na druge potrošače.

Gubitak karakterističnih obilježja različitih kultura.

Kritika konzumerizma

Postoje kritični glasovi konzumerizma koji uvjeravaju da je on proizvod sustava kojim dominira kapitalizam i da rizikuje održivost planeta.

Za proizvode koje konzumiramo, kažu ovi kritičari, potreban je niz resursa koji se možda ne bi mogli obnoviti, a čak i ako jesu, proizvodni proces zahtijeva rasipanje energije koja generira zagađenje.https://optad360.mgr.consensu.org/icons/branding-ads.svg

Stoga su potrošači sve svjesniji i radije traže tvrtke s održivim ili ekološkim praksama. Postoji čak i trend prema minimalizmu, što znači da imate minimum za život, iako vam kupovna moć omogućuje stjecanje više dobara.

Sve su ove kritike u suprotnosti s ciljevima koje ponekad postavljaju javne politike poticanja potrošnje, smatrajući je jednim od pokretača bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Primjeri konzumerizma

Što se tiče različitih situacija u kojima se javlja konzumerizam, možemo sljedeće:

Mobiteli: trenutno je uobičajeno pronaći velik broj ljudi koji svake godine kupe novi terminal jednostavno zato što je to najnoviji model.

Hrana: u slučaju španjolskih kućanstava, tijekom godine baci se oko 3,25 tona hrane.

Odjeća: To je jedna od dobara koja generira najviše konzumerizma. Česte promjene mode i sezone potiču kupnju odjeće, zbog čega veliki broj potrošača kupuje iznad svojih potreba.

izvor: economy-pedia.com

 

G

 

konzumerizam info

 

 

KONZUMERIZAM  INFO

Biće da nijesam dobro informisan.

Vjerovatno je do mene a ne do njih.

To je sramota moja što nijesam znao tu informaciju.

konzumerizam info

 

G