G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

 

tesla tekst

 

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

Početak Tesline karijere 

Кada je napustio studije u Gracu i Pragu, Nikola Tesla (1856 – 1943) konačno je odlučio da sebi zarađuje hleb i da svoju porodicu oslobodi daljih ,,žrtava“, pa je stoga trebalo da nađe pogodno zaposlenje. U tom pogledu je imao sreće jer su mu okolnosti išle na ruku. Upravo je tada  nailazio talas izgradnje i instaliranja telefonskih centrala.

Telefon je pronašao Aleksandar Grejam Bel (1847 – 1922), engleski fiziolog i učitelj govora gluvih, koji je otišao iz Engleske i nastavio da živi u Sjedinjenim Američkim Državama. Usavršavanjem novog načina prenošenja glasa na daljinu preko žice ostvario je velikim trudom i zalaganjem, a svoj patent je zaštitio u Bostonu 1876. godine i time podstakao  novu eru u telekomunikacijama. Belov   prvi telefon je bio dosta nesavršen, imao je mikrofon  magnetskog tipa, a u svakom sklopu, na oba svoja kraja,  nije imao sopstveni  izvor električne energije.

Početak izradnje novih telefonskih centrala najpre je počeo u Americi, a potom se talas širenja telefonskih veza proširio i krenuo da  zahvata  Evropu. Pokazala se potreba što bržeg uvođenja novog načina komunciranja u svim tadašnjim metropolama. I Mađarska je odlučila da u svom glavnom gradu, Budimpešti,  uvede telefoniju kao modernu i veoma korisnu novinu.

U Budimpešti je, inače, izgrađena četvrta po redu telefonska centrala u  Evropi. Na tom poslu izgradnje nove centrale se našao i Tesla, što znači da je na samom početku profesionalne karijere bio uključen u sistem telekomunikacija. Zastupnik tog posla, u ime Telefonske kompanije,  bio je Mađar Tivadar Puškaš. Posao oko instaliranja telefonske centrale u Budimpešti je povjerio svome bratu Ferencu Puškašu.

Izgradnja nove telefonske centrale u Budimpešti je otpočela 1880. godine, a za taj obiman posao je trebalo imati dosta stručnjaka raznih profila, a posebno poznavaoca nove tehnike i tehnologije. Ferencu su, dakle, bili potrebni razni stručnjaci kojih je u to vrijeme bilo relativno malo u Evorpi. Nikolin ujak Pajo Mandić bio je ranije zajedno sa Ferencom Puškašom pitomac Vojne akademije. Čim je čuo za izgradnju centrale (a možda mu je i sam Tesla to javio), odmah se potrudio da zaposli svoga nećaka. Pajo je Nikolu kao dobrog poznavaoca elektrotehnike preporučio svom školskom drugu  Ferencu, a ovaj ga je odmah pozvao i angažovao na svom novom projektu. Tesla je u početku radio manje važne i zahtjevne poslove, posebno je bio zadužen za tehničko crtanje, što njemu, međutim,  nije odgovaralo. Ubrzo su pretpostavljeni zapazili znanje, umješnost  i sposobnosti mladog stručnjaka pa su ga angažovali na mnogo važnijim poslovima. Postavljen je da vrši proračune instalacionih linija, kao i da obavlja neke druge zadatke gdje se tražila posebna stručnost.

I od tada, od druge polovine 1880. godine, otpočinje neposredno, praktično Teslino bavljenje tehničkim poslovima. Mnogobrojni najraznovrsniji  zadaci su ga uputili da se sreće sa direktnim  složenim izazovima koje nameće svakodnevna praksa. Istovremeno je tada  bio u mogućnosti da realizuje pojedine svoje ranije zamisli o kojima je godinama razmišljao i maštao.

Odmah na početku svoje praktične karijere je iskazao raskošne pronalazačke sposobnosti time što je usavršio  telefonsko pojačalo, ali  taj svoj prvi značajniji izum nije patentirao, iako bi mu to činilo posebnu čast, kako je to kasnije okarakterisao. Nova telefonska centrala u Budimpešti je puštena u pogon početkom 1881. godine, ali je Tesla tu nastavio da radi još neko, istina kraće vrijeme. Upravo je u to vrijeme doživio tešku nervnu krizu koja se ispoljavala na čudan i neobjašnjiv način,  ali  mu ljekari nisu mogli pružiti neku efikasniju pomoć. 

,,Tada sam pretrpio potpuni slom nerava koji sam već ranije spomenuo. Ono kroz šta sam ja prošao u tom periodu bolesti, prosto je nevjerovatno. Imao sam uvijek izvanredan vid i sluh. Jasno sam mogao da razaberem predmete u daljini onda kada drugi nisu mogli da vide ni njihove obrise. U djetinjstvu sam uspio nekoliko puta da spasem od požara kuće susjeda tako što sam čuo ono tiho pucketanje koje njima nije ometalo san i dozvao pomoć“, piše Tesla u autobiografiji, i nastavlja:

,,Godine 1899, kada sam prešao četrdesetu godinu i svoje eksperimente izvodio u Кoloradu, bio sam u stanju da savršeno jasno čujem prasak gromova na udaljenosti od 550 milja. Granica slušne moći mojih mladih asistenata jedva je prelazila 150 milja. To znači da je moje čulo sluha bilo trinaest puta osjetljivije od njihovog, mada sam u to vrijeme, tako reći, bio gluv kao top u poređenju sa oštrinom sluha koju sam imao u doba nervne napetosti. U Budimpešti sam mogao da čujem otkucaje časovnika, koji se nalazio u sobi trećoj od moje. Slijetanje muve na sto moje uvo bi primalo kao tup udar. Zvuk kočije koja bi prolazila nekoliko milja daleko potresao bi čitavo moje tijelo. Prasak lokomotive udaljene dvadeset do trideset milja zaljuljao bi klupu ili stolicu na kojoj sam sjedio tako jako da bih osjetio nesnosan bol.

Tlo pod mojim nogama je neprestano podrhtavalo. Bio sam prinuđen da ispod svoje postelje podmećem gumene jastuke da bih se bar malo odmorio.

 

Nikola Tesla

Zaglušujuća buka iz daleka i izbliza naličila mi je na nejasno izgovorene riječi, koje bi me prepale da nisam bio u stanju da ih raščlanim na njihove sastavne komponente. Sunčevi zraci, koji su u razmacima bili prekidani, izazivali bi tako snažan potres u mom mozgu da bi me ošamutili.

Morao sam sakupiti svu snagu volje da prođem ispod mosta ili neke građevine, jer bih prolazeći osjetio nevjerovatan pritisak na lobanju.

U mraku su moja čula bila osjetljiva kao u slijepog miša i mogao sam da razaznam postojanje nekog predmeta na udaljenosti od 12 stopa čudnim osjećanjem jeze na čelu. Puls mi je varirao od nekoliko do dvjesta šezdeset otkucaja; i svaki dio moga tijela se trzao i drhtao, što sam najteže podnosio. Jedan ugledan ljekar mi je odredio veliku dnevnu dozu kalijum-bromida, proglasio je moju boljku jedinstvenom i neizlječivom.

Vječito ću žaliti što u to vrijeme nisam otišao na posmatranje kod specijaliste fiziologa i psihologa. Grčevito sam se borio za život, ali nisam vjerovao da ću se oporaviti.

Može li iko povjerovati da se tako beznadežna tjelesna olupina može preobraziti u čovjeka zapanjujuće snage i žilavosti, čovjeka koji može da radi trideset i osam godina, skoro bez dana odmora, a da i dalje ostane tjelesno i duhovno krepak i svjež. Tako je bilo sa mnom.“

Tesla je tih godina u Budimpešti, a i kasnije, kao što se vidi i iz citiranog fragmenta, preživljavao jednu od izuzetno akutnih kriza. Sigurno da su njegovi duhovni napori, posebno na području ponalazačkog rada, bili izuzetno veliki i da je to moralo imati ozbiljni i nepoželjni uticaj na njegovo zdravlje. U to vrijeme je on veoma požrtvovano i strpljivo radio na rješavanju problema konstrukcije motora koji bi bio pokretan naizmjeničnom strujom.

Na tom putu su se ispriječli mnogi složeni problemi koje je Tesla nastojao da savlada. Sve je to, međutim, radio na čisto teorijski način,  natežući svoje intelektalne i mentalne sposobnosti do krajnjih granica. On je imao jednu neobičnu specifičnu karakteristiku: svaki posao kojeg bi se prihvatio obavljao je neumjereno, strastveno, požrtvovano, iscrpljuće, dugotrajno i nepokolebljivo. U tome nije imao mjere i ograničenja, već je išao silovito ka rješavanju ne obazirući se na sve objektivne prepreke, posebno ne mareći za svoje zdravlje koje mu je i tada još  bilo prilično  rovito i nestabilno.

Iz njegovih bilježaka koje se odnose na to vrijeme, ali i iz kasnijih  psihičkih  i fizičkih  problema i nedaće kroz koje je prolazio, vidi se da u Budimpešti nije bilo adekvatnih ljekova za bolest koja ga je bila pritisnula. Uostalom, ni on sam nije nastojao da se istinski odmori, da prekine svoj težak i icrpljujući rad na konstrukciji nove vrste motora, pa se to neminovno odražavalo i na njegovo zdravstveno stanje. Njagovo radno vrijeme, ako ga je ikada i imao (u uobičajenom smislu riječi)  bilo je neprekidno, neumjereno, neograničeno, pri čemu je tako  radio punih 38 godina bez gotovo i jednog dana prekida.

 

Nikola Tesla

Sve svoje budne časove je, kako to sam ističe, posvećivao  tadašnjim  otkrićima i pronalascima, usavršavao ih  i  dopunjavao, kako bi bili što bolji, efikasniji i pouzdaniji. U svojoj imaginaciji je, inače, obavljao sve ,,probe“ i ispitivanja, provjeravao ispravnost nekog uređaja u svim pojedinostima i u cijelom sklopu svih  sastavnih djelova.

U mađarskom glavnom gradu Tesla je očekivao da će lako i brzo moći da prevaziđe, sanira ili znatnije ublaži bolest koja ga je spopala. Prijatelj Segeti, sa kojim je tada drugovao, savjetovao ga je da se što više kreće, da bude na svježem vazduhu, da radi gimnastiku i da, uopšte, bude fizički aktivniji i da radi što više nekih poslova koji će ga odvojiti od ideje koja ga je bila potpuno preokupirala. Tesla je, kao mlad, nadahnut i izdržljiv čovjek, imao ogromnu želju za životom što mu je pomoglo da opstaje na svom teškom i neizvjesnom putu. Bolest se povukla, a on se tada upravo usmjerio na veliki pohod na rješavanje svog najznačajnijeg problema koji ga je neprekidno opterećivao još iz studenstkih dana u Gracu, na dugoj godini. Osjećao je da je rješenje blizu, pa je stoga neprekidno razmišljao o svom elektromotoru. U mašti je stalno iznova, po ko zna koji put, detaljno, sistematski i pedantno ispitivao svaku pojedinost u konstrukciji koju je bio zamislio. Mijenjao je pojedine sastavne elemente njegovog maštom predstaljenog elektromotora, posmatrao kako se ponaša njegov rotor, a kako djeluje stator, koji elementi su aktivni i na koji način oni djeluju. Sve je to teklo po nekom neobičnom, ali za Teslu i te kako jasnom i suvislom planu.

Ne samo zbog savjeta prijatelja Segetija nego i na osnovu sopstvenog nahođenja, Tesla je počeo mnogo  češće i više da šeta, da se kreće na čistom i svježem vazduhu kad god je imao slobodnog vremena i kada bi mu se ukazala povoljna prilika. Uživao je da se šeta po gradskim parkovima, da se udaljava  od grada, da uživa u okolnim pejzažima, a pjesničko raspoloženje ga je podsicalo da se što lagodnije predaje svojim inspirativnim i pronalazačkim maštarijama. Izoštrene, bistre  i upečatljive slike su mu bile izuzeno jasne i shvatljive, ali su pojedini detalji i princip još uvijek ostajali  nekako skriveno i   nedovoljno izdiferencirani. U tome se, zapravo, krila glavna ,,začkoljica“ problema sa kojim se ovaj genije tada suočavao. Trebalo je, zapravo, otkriti novi fizički princip, a to je bilo obrtno magnetno polje, što se njemu, u tim trenucima,  nagovještvalo i ocrtavalo u intuitivnim obrisima. 

Svoje najveće otkriće, obrtno magnetno polje koje omogućuje primjenu naizmeničnih struja, Tesla je, tako,  ostvario u Budimpešti u jednom neobičnom pjesničkom trenutku. Na tom primjeru se istovremeno najjasnije i najbolje pokazuje duboka Teslina pjesnička priroda. To genijalno otkriće je sam pronalazač slikovito opisao u autobiografiji ovim riječima:

„Jedno popodne, koje ću uvijek pamtiti, uživao sam u šetnji po gradskom parku sa svojim prijateljem (Sigetijem sa kojim je radio, a koji je, takođe, kasnije otišao u Ameriku – prim. V.G.) i recitovao poeziju. U to vrijeme znao sam napamet cijele knjige, od riječi do riječi. Jedna od njih je bila i Geteov ’Faust’. Sunce koje je zalazilo podsjetilo me je na čuveni odlomak:

 

Dan je pri kraju; ono, sve dalje sja

hita da drugi oživljava svet.

O, što me krila ne dignu od tla,

pa za njim, večno, da upravljam svoj let!

 

Divnog li sna dok ono dole kreće!

Ah, kuda lete krila bestelesna

telesna krila vinuti se neće!

(Faust, I dio ,,Pred gradskim vratima, preveo B. Živojinović)

Dok sam izgovarao ove nadahnjujuće riječi, sinula mi je ideja, i u trenutku sam otkrio istinu. Štapom sam crtao dijagram u pijesku, koji je moj pratilac savršeno shvatio i koji sam šest godina kasnije izložio u svome govoru u Američkom institutu elektroinženjera. Slike koje sam vidio bile su čudesno oštre i jasne i imale čvrstinu metala ili kamena, u tolikoj mjeri da sam mu rekao: ’Pogledaj moj motor. Pazi kako ću sada da ga pokrenem u suprotnom smjeru.’ Ne mogu da opišem svoja osjećanja. Da je Pigmalion vidio svoju statuu kako oživljava, ne bi mogao biti potreseniji. Hiljadu tajni prirode na koje sam mogao da nabasam dao bih za ovu jednu tajnu, koju sam od nje oteo, uprkos svim čudima i opasnostima po svoj opstanak.“

Tesla je tada imao 26 godina i još bio u punom mladalačkom zanosu. Uspio je  konačno da riješi problem rada novog motora time što je pronašao obrtno magnetno polje. Novokonstruisani motor je, zapravo, zamislio  u svojoj mašti, ali mu je  rad elektromotora bio toliko jasan i besprekorno funkcionalan da u to nije bilo nikakve sumnje. U svojoj uobrazilji je ispitao rad svog motora,  sve njegove djelove i performanse posle čega  mu je predstojalo da se ukaže pogodna prilikaka kako bi ga i praktično napravio i isprobao.

Nije bilo nikakve sumnje da će novi uređaj raditi bez ikakvih problema i zastoja. Ipitivao je, naravno u mašti, rad svog motora pod raznim opterećenjem, čak je mijenjao i sve njegovove brzine  obrtanja. Uživao je u radu tog neobičnog motora, predvidio njegovu neograničenu potrebu, ali je prava serijska izrada i upotreba bila moguća tek kada je genijalni izumitelj prešao u Ameriku i tamo realizovao svoje epohalne  pronalaske i omogućio njihovu ogromnu primjenu i korišćenje. O periodu svoga života i rada u Budimpešti Tesla je ostavio  izvanredno značajno svjedočanstvo iz koga ovdje, u produžetku,  prenosimo još sljedeću pojedinost:

,,Na sreću, ubrzo se za mene zainteresovao viši inspektor i poslije toga sam se zaposlio na projektima, proračunima i procjenama vezanim za nove instalacije, sve dok nije počela da radi telefonska centrala o kojoj sam ja vodio brigu. Radeći tamo stekao sam znanje i praktično iskustvo koje mi je bilo najdragocenije, a samo zaposlenje mi je pružalo široke mogućnosti da koristim svoje izumiteljske sposobnosti. Popravio sam neke aparate u Centralnoj stanici, i usavršio telefonski ponavljač ili pojačalo koji nikada nisam patentirao niti objavio, ali bi mi i danas to služilo na čast. U znak priznanja za moju efikasnu pomoć, organizator poduhvata gospodin Puškaš (Puskas), poslije završetka svoga posla u Budimpešti, ponudio mi je mjesto u Parizu, koje sam rado prihvatio.“

Piše: Vojislav Gledić

izvor: in4s.net ›››

 

G

 

tesla tekst

 

 

Dmitrij Kruk

 

 

TESLA TEKST

Ruski naučnik: Tesli ukrali 37 „Nobela“ 

Ruski naučnik Dmitrij Kruk uveren da je došlo vreme za potpuno novu fiziku. Samo za otkrića našeg genija iz 19. veka 10 naučnika okitilo se najvećim priznanjem...

NEPOSREDNO pred smrt, srpski genije Tesla je rekao da će njegova nauka postati jasna svetu za 100 godina. Bliži se rok. Sve je jasnije da čovečanstvo mora da odbaci dobar deo važeće teorijske fizike jer ona jednostavno ne odgovara na osnovna pitanja: šta je vreme, prostor, materija, gravitacija - ovo, između ostalog, kaže Dmitrij Kruk, doktorand tehničkih nauka iz Krasnojarska, koji je za Dan ruske nauke, kao gost Međunarodnog centra za istraživanje naučnog dela Nikole Tesle, održao predavanje u Beogradu.

- Ajnštajn, koji je proglašen za najgenijalnijeg naučnika sveta, nije ništa drugo nego prorok, a njegova shvatanja fizičkih zakona su proročanstva bez dokaza da je to zaista tako. Za razliku od njega, Teslina nauka i njegovi patenti “rade”. I to na sasvim suprotnim principima od konvencionalnih - smatra Kruk.

Ruski naučnik, za “Novosti”, obrazlaže da je naš sunarodnik bio više od naučnika:

- Bio je Božije darovanje civilizacije kroz slovensku dušu!

Kruk je proučavao delo srpskog naučnika kroz dokumentaciju o njemu pohranjenu u Rusiji i kroz dokumente Muzeja u Beogradu, i kaže da je izračunao da je Tesli do sada “ukradeno” čak 37 Nobelovih nagrada za razne izume. Samo za njegova otkrića iz 19. veka 10 naučnika se okitilo priznanjem iz Stokholma. Poslednja dva Tesli nedodeljena “Nobela” su iz 2014, za svetleću diodu, i iz 1986, za otkriće u optici elektrona i dizajn prvog elektronskog mikroskopa.

- Na fakultetu skoro da za Teslu nisam čuo, sem po jedinici magnetne indukcije, koja nosi njegovo ime - govori Kruk. - Pošto sam shvatio da je on otac moje struke - radiotehnologije, počeo sam da istražujem kroz ruske dokumente i bio sam zaprepašćen našavši recimo pismo cara Nikolaja koji savetuje da se “obrati pažnja na rad Tesle u Njujorku”.

Kruk je našao i prepisku Lenjina i Tesle, gde mu on traži da osmisli elektrifikaciju velike zemlje.

- U ruskim arhivima postoji i dokument iz 1934. u kome se vidi da su Staljin i Vorošilov od Tesle kupili tehničku dokumentaciju za “zrake smrti”, plativši 25.000 dolara. Malo je poznato da je srpski naučnik imao otvorenu ponudu iz Peterburga da 1884. umesto u Ameriku dođe u Rusiju, i siguran sam da bi čovečanstvo zbog toga imalo mnogo više koristi nego što je radio u SAD.

Kruk ukazuje na to da praktično nekoliko decenija nema većeg naučnog napretka kod čoveka jer nam to važeće tehnologije i fizički zakoni ne dozvoljavaju.

- U Teslinoj “katuški”, zavojnici na bakarnom kalemu, stanuje budućnost sveta - tvrdi Kruk. - Sve Tesline eksperimente iz laboratorija ponovili smo u Rusiji i pitanje je samo kada će čovečanstvo odlučiti da koristi besplatno resurse koje mu je Bog dao. U našem Institutu za elektrifikaciju pri Ruskoj akademiji nauka koristi se čak 180 Teslinih patenata koji spadaju u vrhunsku tajnu.

BESPLATNA ENERGIJA LIČKOG PROMETEJA

Dmitrij Kruk je u Beogradu predstavio svoju knjigu “Nikola Tesla, probuđena sila, izlaz iz matrice”. U njoj obrazlaže osnove Tesline kosmogonije, ukazujući na vladajuće greške teorijske fizike, kvantne fizike, shvatanja radijacije...

Poruka Krukovog dela glasi da je čoveku dostupna Teslina slobodna i besplatna energija i da pitanje njenog prenosa na bilo koju tačku planete leži u zemljinom elektrostatičkom potencijalu, odnosno prirodnoj rezonanci koju je genije koristio za prenos struje još u Koloradu i Long Ajlendu.

D. Vujičić

izvor novosti.rs ›››

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

Razmišljajte kao Nikola Tesla

Nikola Tesla je svetu u nasleđe ostavio mnogo više od onoga što znamo. Štošta još uvek nije otkriveno i objašnjeno. Poslednjih par decenija posebno se više govori o načinu na koji je funkcinisao njegov um.

Šta je sve radio, koje je tehnike koristio da bi koristio što veći deo mozga, čega je bio svestan i na koje je načine stvarao, i svim tim na kraju postigao da bude jedan od najvećih izumitelja ikada? Ponešto od njegovih navika i metoda možemo i mi koristiti. Zašto ne pokušati da razmišljamo kao Tesla?

Njegovim životom i radom dugo se bavi Spasoje Vlajić. On je na Prirodno-matematičkom fakultetu diplomirao fiziku čvrstog stanja. Poznat je po svojim istraživanjima fizike i tehnologije svesti. Vlajić je i jedan od osnivača „Centra za istraživanje nasleđa Nikole Tesle“, otvorenog na 7 decenija od Tesline smrti, 7. januara 2013. godine. I autor brojnih knjiga, posebno o Tesli.

U ovoj „Razmišljajte kao Nikola Tesla“ uči nas tehnikama, objašnjava ih, daje praktične primere ali i vežbe kojima možemo unaprediti um. Dok je čitamo, zaista sve izgleda tako jasno i logično. I Teslina rečenica: “Energija jedne misli može odrediti kretanje svemira“, zvuči prijemčivo.

Pravi paralelu između metoda Leonarda da Vinčija i Nikole Tesle i podvlači sličnosti, između ostalog u nastojanju da jednako razvijaju sve poznate vrste „merljivih pameti“, odnosno inteligencija: logičko-matematičku, govorno-jezičku, prostorno-mehaničku, muzičku, telesnu, društvenu i samospoznajnu.

Primećujete da ste i vi u nekima manje, a u drugima više uspešni. Najveći uspeh se postiže kada se koriste u skladu logika i mašta, naučni i logički pristup, odnosno leva i desna hemisfera mozga. Što radi samo 10 posto ljudi.
A da bismo postigli ono čemu težimo, neophodni su nam:

1. smiren um
2. vera u ono što radimo
3. ravnomerno korišćenje obe polovine mozga.

Pre nego što nas upozna sa nekim Teslinim tehnikama, Vlajić podseća da je leva hemisfera povezana sa čulnim iskustvima i logičkim razmišljanjem, a desna sa duhovnim iskustvima i nadlogična je. Tesla je davao prednost desnoj heemisferi, i mislio da naslućivanjem, intuicijom, možemo postići više razumevanja.

On je ideju umesto u praksi prvo razvijao, vrlo detaljno i živo, u svojoj mašti. I kada bi je sasvim usavršio, tek tada bi joj davao fizički oblik. Bio je svestan energije misli, tih misaonih slika, koje se mogu kretati ka telu i van njega – ka svetu. I menjati i jedno i drugo. Jer, energija prirode je i deo nas, naša energija. Pa se ono što mislimo može poklopiti sa fizičkim manifestacijama.

Pre toga, treba naučiti koristiti mozak u celini. Evo šta je Tesla radio. Njemu je otac kada je bio mali davao niz zadataka: da pogađa tuđe misli, otkriva nedostatke nekog oblika ili izraza, ponavlja dugačke rečenice, računa napamet. Tako je pored leve, one koja razmišlja, sve više koristio desnu polovinu mozga, onu razigrane mašte, sanjarenju, slikovitim mislima.

Evo konkretnije – prva vežba: koristite kada god možete obe polovine tela za iste aktivnosti, budite desnoruki levak i levoruki dešnjak. To će uravnotežiti rad vašeg mozga, čija leva polovina upravlja desnom stranom tela, i obrnuto. Rukom kojom ne pišete i manje je koristite u početku radite lakše stvari: uključujte svetlo, otvarajte vrata, perite zube, pokušajte da jedete. Zatim pišite i crtajte. Vremenom neka oblici postaju složeniji. Zatim s obe ruke istovremeno, pa u kontra smeru (s desna na levo). Bacajte naizmenično lopticu obema rukama, u sportu koristite obe ruke i noge (šutirajte loptu onom kojom to inače ne biste). Ima mnogo predloga, recimo da namigujete na oba oka…

Druga vežba je govorenje u određenom ritmu. Pričajte blago usporeno, sa malim pauzama između reči, koristite izvorne reči odnosno one koje u vašoj glavi mogu da stvore jasnu sliku (ne ćao nego zdravo, npr). Desna polovina voli ritam, zvučnost, a ono što i mislimo i izgovorimo ima većih izgleda da se i ostvari. Zato je važno da reči i simbole biramo pažljivo, bez žurbe.

Treća vežba je u običnim razgovorima neprekidno obogaćivanje jezika novim rečima, kovanicama, duhovitim upadicama i neočekivanim obrtima u značenju (npr kupio sam umesto brdo, reći reku knjiga). Jer razigrane i duhovite misli oslobađaju od krute logike, a slikoviti izrazi i neočekivani obrti rasplamsavaju maštu.

Četvrta vežba je razvijanje sklonosti ka svakoj umetnosti – sanjarite, crtajte. Igrajte se, na papiru kako vam padne na pamet crtajte razne oblike, zatim ih obojite. Kombinujte, pravite nove forme i nijanse. Zatim ih sve zamišljajte i dalje kombinujte. Pričajte sami sa sobom, postavljajte sebi nasumična pitanja, bez promišljanja već što brže, i na njih sebi odgovarajte, logično i sa smislom, tako da to bude slikovito i duhovito.
Pokušajte da se izaražavate u desetercu, postoje saznanja da on usklađuje rad mozga svojim ritmom. U blago i uzvišeno stanje dovodi i slušanje muzike, posebno pojanja, duhovne i svake koja umiruje, a kako je i Tesla verovao a nama je neverovatno – slušanje gusala i narodnih pesama! Ili slušajte neku muziku koja vas podstiče.

Peta vežba je maštanje – što više. Maštajte da putujete nemogućim prostorima, hodate po dugi, stižete do riznice s blagom, novim saznajima, i u umu potražite ono što će unaprediti svet, recimo. Ili dok žmurite zamišljajte sebe u raznim stanjima, kako hodate posle letnje kiše, gledate i divite se dugi.

Šesta vežba se odnosi na poznato i već priznato mapiranje uma, kada na papiru crtate – u sredini temu, ono glavno, i kao grane iz nje ono što je čini ili bi trebalo.

Sedma vežba podrazumeva da opušteni žmurite i zamišljate neki predmet, a zatim ga posmtrate sa svih strana, menjate izgled i boju u mislima, prvo neki poznati, a zatim sasvim nepoznati predmet. Budite u tome detaljni, tako nastaju izumi.

Nije vežba, ali Tesla je isticao a profesor Vlajić to podržava značaj molitve. Kod vernika Bogu, ili kome vam je zgodno: univerzumu, višim silama, nebesima, u koga verujete. Molitve značajno umiruju um, uravnotežuju i dovode vas u posebno stanje.
A kada razvijete i desnu hemisferu, bolje ćete čuti i osetiti i lakše pratiti svoje predosećaje, intuiciju, lakše mislima menjati događaje, stvarati sami razmišljanjem svoj svet i usmeriti život u željenom pravcu.

Milica Perišić

izvor: soul food.rs ›››

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

ISPRED SVOG VREMENA

Kako je Tesla zamišljao naše vrijeme - od 2010. do 2035. godine?

U članku objavljenom u časopisu "Liberty", u veljači 1937. godine, veliki inovator Nikola Tesla govori o ne tako dalekoj nam budućnosti. ''Čini mi se da sam oduvijek bio ispred svog vremena", rekao je Tesla.

Za Nikolu Teslu se 1937. već znalo da je otac radija, televizije, prijenosa energije, indukcionog motora i otkrića kozmičkih zraka. U to vrijeme objavio je postojanje do tada nepoznatog izvora energije, prisutnog svugdje oko nas i u neograničenim količinama; a u vrijeme kada je članak objavljen, radio je na razvoju uređaja za koji je tvrdio da će buduće ratove učiniti beskorisnim.

 Veliki fizičari, kao što su Kelvin i Crookes, govore o njegovim pronalascima kao o čudima. "Tesla je", govorio je profesor A. E. Kennelly, sa Sveučilišta na Harvardu, prilikom dodjele Edisonove medalje Tesli, "postavio osnove za nova dostignuća širom svijeta... Ono što je on prikazao, predstavljalo je otkriće za znanost i umjetnost svih vremena". "Kada bi", primjećuje B. A. Behrend, čuveni pisac i inženjer, "se trebali odreći rezultata rada gospodina Tesle, kotači industrije prestali bi se okretati, stali bi električni automobili i vlakovi, naši gradovi bi se našli u mraku, mlinovi bi utihnuli i zamrli".

Teslina budućnost

"Predviđanje je nezahvalno. Nijedan čovjek ne može vidjeti predaleko u budućnost. Napredak i pronalasci razvijaju se u drugačijim pravcima od onih koje smo predviđali. Takvo je bilo moje iskustvo, mada sebi laskam da su događaji potvrdili mnoge razvojne pravce koje sam predviđao u prvoj trećini 20. st.

Izgleda da sam uvijek bio ispred svog vremena. Čekao sam devetnaest godina da proradi elektrana na Niagari zasnovana na mom sistemu, prošlo je petnaest godina prije nego što je moj patent za bežični prijenos signala, objavljen još 1893., našao univerzalnu primjenu. Najavio sam kozmičke zrake i moju teoriju radioaktivnosti 1896. Jedno od najznačajnijih otkrića - rezonantnost Zemlje - kao osnovi bežičnog prijenosa energije, koje sam objavio 1899., mnogi ne razumiju ni danas. Gotovo dvije godine nakon što sam obavio prijenos električne energije oko čitave planete, Edison, Steinmetz, Marconi i drugi tvrdili su da je nemoguće bežičnim putem prenijeti preko Atlantika čak i običan signal. S obzirom na to da sam nagovijestio toliko mnogo značajnih otkrića, mislim da neću mnogo pogriješiti ako pokušam predvidjeti kako će izgledati život u 21. stoljeću.

Život jeste i uvijek će biti jednadžba čije je rješenje neuhvatljivo, ali ona ipak sadrži određene poznate činjenice. Sa sigurnošću možemo reći da je život kretanje, iako nedovoljno poznajemo njegovu prirodu. Za kretanje je neophodno tijelo koje se pomiče i sila koja ga potiskuje i pomaže da savlada otpor. Čovjek, uopćeno, jeste masa koju potiskuje sila. Otuda se i opći zakoni u carstvu mehanike, koji važe za kretanje, mogu primijeniti i na čovječanstvo.

Postoje tri načina kako se može povećati energija koja određuje ljudski progres: prvo, možemo povećati masu. To bi, u slučaju čovječanstva, značilo poboljšanje uvjeta života, zdravlja, razvoja vrste i slično. Drugo, možemo smanjiti sile otpora koje usporavaju napredak, kao što su neznanje, glupost i religiozni fanatizam. Treće, možemo umnožiti energiju ljudske mase ovladavanjem silama svemira, kao što je sila sunca, oceana, vjetrova i plime i oseke.

Buda, Isus i mehanicizam

Prvom metodom ostvarujemo više hrane i opće blagostanje. Drugim se stvaraju uvjeti za mir. Trećim se povećava naša sposobnost da radimo i stvaramo. Napredak, bilo kakav, je nemoguć ukoliko naši napori nisu usmjereni ka povećanju blagostanja, miru i stvaralaštvu. Po tome je mehanicističko shvaćanje života jedinstveno s učenjima Bude i Isusa.

Mada nisam vjernik u ortodoksnom smislu, oslanjam se na religiju. Prvo, jer svaki čovjek mora imati neki ideal - religiozni, umjetnički, znanstveni ili humanitarni - da bi njegov život imao nekog smisla. Drugo, jer sve velike religije sadrže mudre preporuke za dobar život koje važe danas kao i u doba kada su nastale.

Ne postoji sukob između ideala znanosti i ideala religije, ali je znanost suprotstavljena teološkim dogmama jer se znanost zasniva na činjenicama. Za mene, svemir je jednostavno veliki stroj, koji nikada nije nastao i nikada neće nestati. Ljudsko biće nije izuzetak u prirodnom poretku stvari. Čovjek je, kao i svemir, stroj. Ništa ne dopire do našeg uma niti utječe na naše djelovanje, posredno ili neposredno, a da nije odgovor na poruke koje osjetilima primamo iz vanjske sredine. Zbog sličnosti naše konstrukcije i naše okoline, svi slično odgovaramo na slične utjecaje, a kao rezultat naših reakcija, dolazimo do razumijevanja. Tijekom svih ovih stoljeća, razvijali su se beskonačno složeni mehanizmi. Međutim, ono što mi zovemo "duša" ili "duh", nije ništa više od zbira svih funkcija tijela. Kada ove funkcije nestanu, nestaju i "duša" ili "duh".

Ja sam ove ideje iznio daleko prije nego što su bihevioristi, predvođeni Pavlovom u Rusiji i Watsonom u Sjedinjenim Državama, objavili koncept svoje nove psihologije. Ovo, očigledno mehanicističko shvaćanje nije u suprotnosti s etičkim shvaćanjima života. Opće prihvaćanje ovih postavki ne bi razorilo religiozne ideale. Danas su budizam i kršćanstvo najveće religije, i po broju vjernika i po značaju. Vjerujem da će njihova suštinska shvaćanja izgraditi novu religiju ljudske rase u 21. stoljeću.

Procvat samilosti i sažaljenja

Godine 2100. razvoj života bit će pod potpunom kontrolom znanosti. U prošlosti, zakonom borbe za opstanak, uglavnom su nestale manje podobne osobine. Čovjekovo novo osjećanje sažaljenja suprotstavlja se neumoljivom djelovanju prirode. Kao rezultat, nastavit će se očuvanje života, ali i razvoj nedovoljno prilagođenih pripadnika ljudske vrste. Jedina metoda koja bi odgovarala našem osjećaju civiliziranog ponašanja je sterilizacija i potiskivanje seksualnog instinkta kod neprilagođenih jedinki.

Nekoliko europskih i neke članice unije Sjedinjenih država odlučuju sterilizirati kriminalce i mentalno poremećene osobe. To nije dovoljno. Znanstvenici stalno vrše pritisak da se osnivanje bračne zajednice učini što težim. Svakome tko nije pouzdan roditelj neće biti dopušteno da stvara potomstvo. Za jedno stoljeće od danas, normalnoj osobi bit će jednako neprihvatljivo da opći s neprilagođenim pripadnicima društva kao i s običnim kriminalcima.

Higijena i fizička kultura bit će priznati dijelovi obrazovnog sistema i državnog aparata. Ministar za higijenu i fizičku kulturu, 2035. godine, u vladi tadašnjeg predsjednika SAD, bit će značajniji od ministra odbrane.

Zagađenost naših obala, kao što je danas oko New Yorka, za našu djecu i unuke bit će nezamislivi kao što je nama nezamisliv život bez vodovoda i kanalizacije. Opskrba vodom će se strogo nadzirati, a samo lud čovjek koristit će vodu koja nije sterilizirana.

Više ljudi umire ili obolijeva od zagađene vode nego od kave, čaja, duhana i drugih stimulanata. Osobno sam se odrekao svih stimulanata. Također, praktično ne jedem meso. Uvjeren sam da za sto godina kava, čaj i duhan neće biti toliko primamljivi. Alkohol će se, ipak, i dalje koristiti, jer on nije stimulant već provjereni eliksir života. Stimulanti neće nestajati pod prisilom. Jednostavno više neće biti u modi da se organizam truje štetnim sastojcima. Prirodna hrana, kao što su mlijeko, med, žitarice bit će osnova epikurejskih večera i u vrhunskim restoranima 21. stoljeća.

Bit će dovoljno žita i proizvoda od žita da se ishrani čitav svijet, uključujući i milijune gladnih u Kini i Indiji. Naš planet je prebogat, a tamo gdje nešto bude nedostajalo, dušik dobiven iz zraka obnovit će tkivo Zemlje. Ja sam 1900. razvio proces za ovu namjenu. Kasnije, poslije četrnaest godina, pred ratnim potrebama, usavršili su ga njemački kemičari.

Ratovi protiv neznanja

Znatno prije kraja sljedećeg stoljeća, sistematsko pošumljavanje i znanstveno upravljanje prirodnim resursima učinit će kraj sušama, šumskim požarima i poplavama. Univerzalna primjena vodene energije i njen prijenos na velike razdaljine, omogućit će da svako domaćinstvo dođe do jeftine energije, pa će prestati potreba za sagorijevanjem tekućina. Smanjenjem napora za goli opstanak, čovječanstvo će više biti usmjereno k razvoju ideala nego materijalnih vrijednosti.

Danas i najciviliziranije zemlje svijeta maksimum svojih prihoda troše na ratove, a minimum na obrazovanje. U 21. stoljeću taj odnos će se izmijeniti. Postat će slavniji oni koji dobivaju bitke protiv neznanja nego oni koji umiru na bojnim poljima. Otkriće nove znanstvene istine privlačit će veću pažnju od diplomatskih događaja. Čak su i novine naših dana počele prihvaćati znanstvena otkrića ili novo filozofsko shvaćanje kao i svaku drugu vijest. Novine 21. stoljeća još će pisati o kriminalnim i političkim kontroverzama, ali će glavni naslovi na naslovnim stranama biti objave novih znanstvenih hipoteza.

Napredak će biti nemoguć ukoliko ljudi nastave s divljačkom praksom međusobnog ubijanja. Od svog oca, erudita i upornog borca za mir, naslijedio sam duboku mržnju prema ratu. Kao i drugi pronalazači, neko vrijeme vjerovao sam da se ratovi mogu zaustaviti ukoliko se učine još razornijim. Ali, shvatio sam da je to pogrešno. Podcijenio sam čovjekov borbeni instinkt za koji će trebati više od jednog stoljeća da bi sasvim izblijedio. Rat se ne može ukinuti tako što ćemo ga staviti izvan zakona. Nećemo ga spriječiti ako razoružamo najmoćnije. Ratovi će se spriječiti ne tako što ćemo oslabiti jake, već tako što će svaki narod, slab ili jak, biti u stanju da sam sebe obrani.

Otuda, svako sredstvo koje se koristi za obranu može služiti i agresivnim namjerama. Time se obezvrjeđuju dobre namjere za ostvarenje mira. Ja sam, međutim, uspio doći do ideje kako da usavršim sredstva koja bi poslužila uglavnom za obranu. Ako bi se prihvatila, to bi potpuno izmijenilo odnose među narodima. Time bi se svaka zemlja, velika ili mala, učinila sposobnom da pruži otpor neprijateljskim vojskama, avionima ili drugim sredstvima napada. Moj pronalazak zahtijeva izgradnju velikog generatora koji bi, kada se stavi u pogon, bio u stanju uništiti sve, od neprijateljske vojske do ratnih strojeva, u krugu od oko 400 km. On bi, da tako kažem, predstavljao snažan zid i nepremostivu prepreku pred bilo kakvim oblikom agresije.

Cjepivom protiv osvajanja

Ako nijednu zemlju ne možete uspješno napasti, tada prestaje svaki smisao za ratnu opciju. Moje otkriće razoružava zlokobnu snagu aviona ili podmornica, ali ostaje nadmoć bojnih brodova, jer se brodovi mogu opremiti nekim od neophodnih uređaja. Možda će i dalje biti ratova na moru, ali nijedan ratni brod neće moći prodrijeti kroz kopnenu liniju obrane jer će uređaji na obali biti nadmoćniji od bilo kojeg naoružanja bojnih brodova.

Želim da izričito podvučem da se ovaj moj pronalazak ne oslanja na tzv. "zrake smrti". Zraci nisu primjenjivi jer se ne mogu proizvesti u potrebnoj količini i jer na većim razdaljinama gube neophodnu snagu. Sva energija New Yorka (približno dva milijuna konjskih snaga) pretvorena u zrake i projektirana na razdaljinu od četrdeset kilometara, ne bi mogla ubiti čovjeka jer bi se, prema poznatim zakonima fizike, toliko raspršila da ne bi imala nikakvog efekta.

Moj aparat projektira čestice koje mogu biti relativno velike ili mikroskopskih dimenzija, i omogućava da se na mali prostor i na veliku razdaljinu prenese trilijune puta više energije nego što je moguće sa zracima bilo koje vrste. Tisuće konjskih snaga mogu se prenijeti snopom tanjim od dlake u kosi, a da ih, pritom, ništa ne može zaustaviti. Ova izuzetna osobina zraka omogućit će, između ostalih stvari, nezamislive rezultate u televiziji, jer gotovo da neće biti ograničenja za intenzitet osvjetljavanja, veličinu slike ili razdaljine na kojoj je moguća projekcija slike.

Ne kažem da neće biti još razarajućih ratova prije nego što svijet prihvati moj izum. Ja vjerojatno neću doživjeti njegovu primjenu. Ali, uvjeren sam da će za jedno stoljeće od danas sve zemlje osigurati da ovim ili nekim sličnim sredstvom postanu imune od napada.

Bezbrojne poslove koji se danas još uvijek obavljaju ljudskom rukom zamijenit će "ruke" automata. Baš u ovom trenutku, znanstvenici u laboratorijima američkih sveučilišta nastoje stvoriti nešto što se opisuje kao "stroj koji misli". Takav sam razvoj ranije predviđao", rekao je znanstvenik.

izvor: dnevnik.hr ›››

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

Kako je Tesla čuvao zdravlje i psihu 

Svuda u svijetu ljudi se danas slažu da je Nikola Tesla jedan od najplodnijih i najkreativnijih duhova koje je čovječanstvo ikada imalo. Na svojim velikim projektima radio je do samog kraja života, jednako energičan i fokusiran.

Iako znamo da je dio energije čuvao asketskim, aseksualnim i povučenim načinom života, ipak ostaje divljenje pred oštrinom duha genijalnog naučnika i u godinama duboke starosti.

Dio odgovora na pitanja o stanju uma i tijela koji su dostigli nadljudski nivo sposobnosti i svježine pronaći ćemo u intervjuu 77-ogodišnjeg Nikole Tesle koji je dao 1933. godine.

Najvažnije navike stiču se u mladosti

Tesla je vjerovao da je u životu najbitniji početak, u smislu da je važno one najbitnije navike steći u ranoj mladosti.

“Stanje našeg tijela i duha u starosti u potpunosti je svjedočanstvo o tome kako smo proveli našu mladost. Tajna moje današnje snage i vitalnosti leži u činjenici da sam u mladosti, kako bi se reklo, živio životom bez poroka”, rekao je Nikola tada.

Taj život pun vrlina bio je nužnost za nekoga ko je od rane mladosti sebi postavljao velike ciljeve i ko je znao da samo obuzdavanjem drugih strasti i apetita može ostvariti svoje snove i raditi u dubokoj starosti.

To je podrazumijevalo strogu disciplinu:

“Ne želim nikakav odmor, nikakav prestanak teškog rada. Kada bi ljudi birali posao u skladu sa svojim temperamentom, ukupna količina sreće na zemlji bila bi nemjerljivo veća”, smatrao je genije.

Kako je Tesla planirao dugovječnost?

“Mnogi su tužni i depresivni zbog kratkoće života. Kakva je svrha pokušaja da se bilo šta postigne, pitaju se oni. Život je prekratak, ne možemo živjeti dovoljno dugo da bismo dovršili naše poduhvate. Ljudi bi mogli značajno da produže trajanje svojih života ako bi se potrudili. Ljudi čine toliko toga što popločava njihov put do prerane smrti”, isticao je Tesla.

Zaista, na mnogo načina činimo sebe neproduktivnim. Između ostalog i lošom ishranom. Evo kako je Nikola Tesla razmišljo o navikama vezanim za ishranu.

“Prije svega, mi jedemo previše, ali to smo već toliko puta čuli. I jedemo pogrešnu vrstu hrane i pijemo pogrešnu vrstu tečnosti. Najviše štete nanosi prejedanje i nedostatak vježbe, što stvara toksično stanje u tijelu i čini nemogućim odbacivanje nakupljenih otrova”, vjerovao je srpski naučnik.

Tesla je pio puno vode i mlijeka i vodio računa o svom stomaku.

Šta su bili glavni sastojci njegove ishrane?

“Zašto preopteretiti tijelo koje nas služi? Jedem dva puta dnevno i izbjegavam sve namirnice koje stvaraju kisjelinu. Većina ljudi jede previše mahunastog povrća koje sadrži urinsku kisjelinu i druge otrove. Svježe povrće, ribu i meso jedem rijetko i umjereno. Iako je riblje meso dobro za mozak, ono stvara vrlo jaku kisjelu reakciju zbog velike količine fosfora. Kisjelost organizma je naš najveći neprijatelj u starosti”.

Da izbjegava meso Tesla je potvrdio u još jednom intervjuu iz 1935. godine:

“Izbjegavam sve stimulanse. Skoro pa u potpunosti izbjegavam meso. Uvjeren sam da će za manje od jednog vijeka kafa, čaj i cigarete izaći iz mode. Alkohol će, ipak, i dalje biti u upotrebi, zato što on nije stimulans, već pravi eliksir života”, predviđao je Tesla.

Šta ćemo sada? Treba izbjegavati meso i sve vrste hrane koja stvara kisjelinu, a popiti koju svakog dana? Štaviše, Tesla je bio poznat po tome da je gotovo svakodnevno pio viski. Takođe, Tesla je bio i veliki pobornik krompira.

“Krompir je odličan i trebalo bi ga jesti svakodnevno. On sadrži dragocjene mineralne soli i ima neutrališuće dejstvo”.

Takođe, Tesla je poznat i kao veliki pobornik vježbanja.

“Vjerujem da treba puno vježbati. Ja hodam osam do 10 milja svakog dana i nikada ne uzimam taksi ili druga prevozna sredstva kada imam vremena da koristim snagu svojih nogu. Takođe, vježbam i kroz kupanje svakog dana, jer smatram da je to veoma važno. Koristim toplu kupku nakon koje se dugo tuširam hladnom vodom.”

Teslin strogi dnevni režim kulminira u navici spavanja, koja se kosi sa upozorenjima doktora i zdravstvenih organizacija o neophodnosti da se spava osam časova svakoga dana.

“Spavanje? Ja rijetko kada spavam. Dolazim iz porodice dugovječnih ljudi, koji su poznati po tome što nisu puno spavali. Nadam se da ću dostići rekord mojih predaka i da ću živjeti bar 100 godina. Moje nespavanje me ne brine. Nekada odspavam sat vremena. Povremeno, ipak, na svakih par mjeseci, odspavam po 4 do 5 sati. Onda se probudim u potpunosti napunjen energijom, kao baterija. Nakon takve noći, ništa me ne može zaustaviti. Tada osjećam ogromnu snagu. Ne postoji sumnja oko toga da je san obnovilac, davalac života, da on povećava energiju. Sa druge strane, ne vjerujem da je on neophodan za nečije zdravlje, naročito ako je to neko ko po navici malo spava”, objasnio je slavni naučnik.

Sa 77 godina, Tesla je govorio ovako:

“Imam pravo svjedočanstvo o svom zdravlju. U životu se nisam bolje osjećao. Energičan sam, snažan, u potpunoj kontroli nad svojim mentalnim sklopom. Ni u najboljim godinama nisam posjedovao energiju koju posjedujem danas. I što je još važnije, za rješavanje problema koristim samo dio energije kojom raspolažem, zato što sam naučio kako da je čuvam.

Nasuprot raširenom vjerovanju, posao postaje lakši u starosti, samo ako su ljudi dobrog zdravlja. Oni su naučili tokom godina kako da dođu do cilja koristeći najkraći put”, zaključio je Tesla davne 1933. godine.

izvor: cdm.me ›››

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

Šta je prećutao Nikola Tesla

ETAR

"U svakom milimetru prostranstva nalazi se energije koliko vam je potrebno." - rekao je Tesla. Ostaje pitanje: zašto nije otkrio svoju tehnologiju? Zašto su danas, kada presušuju resursi planete, tehnologije postale opšta imovina? 

Po mom mišljenju, on je dobro vidio, šta se dešava, i da bi se ove tehnologije odmah počele da koriste u vojne svrhe.

Zbog toga je visokomoralni i dalekovidi genije jednostavno sakrio svoju tehnologiju od nepoželjnih lica.

Efim Šabšaj

Ako se u etru nalazi beskonačna količina energije, kako je uzeti odatle? Kako naučiti, da se ne troši samo svoja energija, već i da se dobija iz prostora?

​Hajde da to pogledamo na svakodnevnom, svima poznatom primjeru. Svaka misao, osjećanje, mišljenje - je energija. Sve ima materijalnu pozadinu, sve ima materijalnu osnovu. Čak i bilo koju riječ koja je upućena vama, možete pretvoriti u energiju. To nije samo riječ.

Zamislite, da vam zvuči neobično, prethodno ne provjerena, nova informacija. Ova informacija može da promeni tok vašeg života, ako je prihvatite i počnete da je koristite u svoje ciljeve. Šta radi um? On samo prihvata tu informaciju koju razumije, koju je već provjerio. U koju se već uvjerio.

To jest, vi se prosto na ovom primjeru može uvjeriti, da odrasla osoba više ne čuje. Ona jednostavno filtrira informacije. Ne možete da apsorbujete energiju riječi, misli, informacija, ako ste fizički napeti, ako je vaš um zaštićen. Samo su djeca sposobna da je preuzmu čisto. Primijetili ste, da upravo djeca imaju ogromnu količinu energije!

Dakle, kako uzeti energiju iz ove situacije? Ono što je najvažnije, vaš um mora da bude otvoren i opušten. U momentu kada primate novu informaciju, prosto je prihvatite. Čovječji um se boji da će novo razrušiti već uspostavljeni sistem. Ali razmislite logično: on se ne može uništiti. On se može samo obogatiti i proširiti.

Ovdje mi pada na pamet drevna Zen priča:

Jednom je učenik došao kod učitelja. Učitelj ga je pozvao da uđe u kuću i ponudio mu čaj. Učenik je produžio da govori, nabrajajući Zen knjige koje je prčitao. Učitelj je sipao čaj u šolju gosta, i kada je čaša bila puna do vrha, a čaj počeo da se preliva preko, učenik je uzviknuo:

- Učitelju, šta radite, čaša je već puna, i voda se preliva preko rubova!

- Nažalost, vaša svijest veoma liči ovoj čaši - odgovorio je učitelj. - Ona je ispunjena svim mogućim informacijama, a svako novo saznanje će se prelivati preko rubova. Dođite sledeći put, ali sa praznom čašom.

Vratimo se postulatu Nikole Tesle: "U svakom milimetru prostranstva nalazi se energije koliko vam je potrebno." Baš kao u i svakoj upućenoj vama riječi. Zato, naučite da jednostavno prihvate ono, što dolazi k vama. Naučite da budete prazna čaša. Vaš odrasli, praktičan um ionako će ukloniti nepotrebnu informaciju i uzeti važno. Pa dozvolite mu da to uradi i pretvori u energiju, koja sama ide prema vama.


 izvor: bebamur.com ›››

 

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

 

tesla tekst

 

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

 

tesla tekst

 

G

 

tesla tekst

 

 

TESLA TEKST

 

tesla tekst

 

G