G

G

G

 

autor video 004 ›››

 

 

Miodrag Zec

Mnogo toga nije uspelo kod nas. Tranziciju sad živimo, pa imamo problem.

Sad se smatra da smo mi sve do sad dobro radili, pa došla tranzicija i sve je propalo. Naše propadanje je davno počelo i ono će dugo trajati, zato što nikad nismo postavili dobre temelje na kojima gradimo državu. Mi već 200 godina pravimo proizvod koji se zove država. Za jedan narod je to najvažnij proizvod, odatle proističe to da li imamo cipele, paprike, jogurt i tako dalje.  Država je civilizacijska tekovina. Ne postoji ništa korisnije za jedno društvo, nego da ima državu.

izvor: profesor zec - zvanični kanal ›››

 

G

 

autor video 003 ›››

 

 

Miodrag Zec

Ovde je nemoguće biti racionalan.

Ovo je sistem u kome je nemoguće biti racionalan. Šta je suština racionalnog sistema? Da mi sistem da instrukcije, da mi da informacije, da onda ja kažem - napraviću svoju strukturu imovine koja je kombinacija sigurnosti, udobnosti i prihoda. To tamo negde omogućava taj sistem.

izvor: profesor zec - zvanični kanal ›››

 

G

 

autor video 002 ›››

 

 

Miodrag Zec

Postoji nešto u mentalitetu.

Postoji nešto u mentalitetu. Negde je klima da kad se upali crveno svetlo, ljudi stanu, a ne da jurnu. To je jedan mentalitet. Ovde je mentalitet državne i društvene imovine kao Alajbegove slame koja se formira godinama i to se teško može preseći.

izvor: profesor zec - zvanični kanal ›››

 

G

 

autor video 001 ›››

 

 

Miodrag Zec

Profesor Miodrag Zec o srpskom seljaku.

Prvi razlog zašto su seljaci siromašni u Srbiji, koja je objektivno seljačka zemlja, je što seljaštvu nikada ni kroz kulturološki, ni kroz ekonomski, ni kroz politički aspekt nije dat nikakav značaj. Mi čak pežorativno koristimo taj termin - seljak. Iz tog vrednosnog pristupa proizilazi sve ostalo. Kako su, recimo, amerikanci napravili mit od kauboja, od goniča stoke, od čobana? Da celi svet gleda, deca mala, hoće svi da budu kauboji, ali niko neće da bude seljak. Prosto je njima vrednosno dat drugi značaj.

izvor: centar za antiautoritarne studije ›››

 

G