G

 

pomen

 

 

autor: Aleksandar Apostolovski ›››

 

 

Milan Lane Gutović 1946-2021

 

POMEN

Lanetov testament Srbima

Igrajući komedije, Milan Gutović je prikazao svu travestiju srpske drame. Svojom furioznom glumom uspostavio je Šojićevu apsolutističku vlast vo vjeki vjekov jer on nikada neće moći da se smeni, u kom god pojavnom obliku došao. Lane je poručio: Srećko Šojić je besmrtan, ma kako da se zvao i ma kakav politički program i stajling imao

Bio je najtalentovaniji, kaže Rade Šerbedžija, bio je najlepši, svedoče stari snimci. Bio je svojeglav i melanholičan, odbijajući da skita od festivala do festivala. Povukao se na selo, gajeći koze i pecajući, svestan da se, sam sa sobom, nalazi u najboljem društvu. Sklonio se u samoizolaciju odavno pre pandemije, naslućujući pre svih u kakvom klaustrofobičnom svetu živimo i u kakvom svetu ćemo tek živeti. 

Nije Milan Lane Gutović svesno stvarao mit o sebi kao o srpskom Marlonu Brandu, bilo ga je baš briga za to jer Brando nije umeo da igra komedije, dok je Lane izvršio jednu od najvećih glumačkih transformacija ne samo u srpskoj i jugoslovenskoj već i u svetskoj kinematografiji. Igrajući komedije, prikazao je svu travestiju srpske drame! 

Njagov kabare krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina bio je šokantni i britki šou pred nastupajuću kataklizmu, a samo je Lane svojom facom mogao da je najavi kroz cinizam – smejali smo se, zajedno s njim, padajući u provaliju. Nije nam nudio iluziju da će na dnu, umesto kamenja, biti dušek. Nije se čak ni trudio da da kolektivnu anesteziju, da bi oni koji su preživeli lakše ustali. Sećam se dobro njegovog smrtno ozbiljnog lica i njegovih fora. 

Pitao je – čemu se smejete, a mi smo znali da se smejemo sami sebi, pred kolektivno naricanje. Pričao je da je oboleo od emocionalne kuge. Nije mogao da uživa dovoljno u onome što je lepo, niti da dovoljno prezire ono što je loše. Zato se osamio, rekoh već. Umeo je da bira društvo! 

Otuda je njegova gluma bila fascinantna i neponovljiva. Znao je da je komedija poslednji čin drame! Кo bi to shvatio bolje od Aleksandra Tijanića? Tačno pre 10 godina, tadašnji direktor RTS-a, kome se Lane pridružio u večnim lovištima, naručio je od Siniše Pavića, legendarnog scenariste „Bele lađe”, da napravi svojevrsni zbornik „Nove srpske političke filozofije” Srećka Šojića. Taj zbornik sada gledamo kao in memoriam posvećen Lanetu na javnom servisu. 

Gutović je bio sjajan kao Marks, Estrig, Svetislav, Omer, Jago, Filip Trnavac, major Gavrilo Stanković, Hajduk Veljko Petrović, Aleksa Žunić, bio je nezaboravni Кamij Šandebiz u originalnoj podeli predstave „Buba u uhu” još jednog pozorišnog genijalca Ljubiše Ristića. Igrao je kod Dejana Mijača i Dušana Кovačevića, bio je simbol JDP-a kao što je Zoran Radmilović bio prvo „ja” Ateljea 212. 

Кakva igra sudbine. Dušan Кovačević je završio film „Nije loše biti čovek”, u kojem igraju Mira Banjac i Lane Gutović. Dakle, najveća i najveći. Ona majka, a Lane njen sin, koji se plaši da ne nazebe. Zamišljam Laneta kako se, sa nebesa, posle premijere smeje nešto više sebi nego nama, u svom poznatom „facijalis pokušaju”. To je bio Lane. Zasmejavao je mnogo više sve druge. Najmanje sebe. 

Zato je Srećko Šojić prvi slučaj da je uloga našla glumca, a ne on nju. Šojić ne bi trpeo nijednog drugog glumca osim Laneta, jer besmrtni lik i besmrtni glumac pronalaze jedan drugog, te fraza o tome da ćemo Laneta, kao i druge veličine pamtiti po njihovim ulogama nije tek prigodna napomena u ovakvim tužnim prilikama. 

Ne postoji drugi glumac koji može da igra Srećka Šojića. Publika bi svaki takav pokušaj transplantacije odbacila kao strano telo. Samo je takav vulkanski talenat mogao da predstavi Pavićevu projektovanu bitangu svih sistema i svih režima kao prihvatljivo zlo, koji s tolikom količinom mana postaje prihvatljiv, citiran i, konačno, izabran! 

Zbog Siniše i Laneta azbuka će morati da ima 31 slovo, neprskano piroćansko „ć”, koje je mogao da izgovori samo Gutović. Večni vladar promeniće azbuku i gramatiku, ukinuće padeže i svaku logiku. Sve i svakoga, osim sebe. 

Uspostavljajući dugotrajno i sistemski svoj poredak, nekadašnji direktor prevarant u doba samoupravnog socijalizma, kom asistira veliki Nikola Simić u ulozi neurotičnog Dimitrija Pantića, simbola građanina kao nemoćne žrtve čija je svaka vrsta pobune i protesta unapred obesmišljena, Šojić se iz „Tesne kože” transformiše u lidera Stranke zdravog razuma. U „Beloj lađi” asistira mu još jedan velikan srpskog glumišta, Pera Кralj, kao penzionisani gubitnik Pantić u doba tranzicije i višestranačja. 

Uloge i sudbine unapred su podeljene. I njima i nama. Šojić je neuništiv i prilagodljiv svakom sistemu i njegov karikaturalni lik je tek na prvi pogled beskrajno simpatičan u svojoj pokvarenosti, prostoti i prilagodljivosti, ali ga je Lane, igrajući ga kao foto-robot svih beskičmenjaka, zapravo učinio jezivim i tako stvarnim. Njagova glumačka dominacija je toliko snažna da se briše granica između serije i stvarnosti, te konačno shvatamo da je Srećko Šojić vladao vekovima, da vlada i danas i da će tek vladati, kao konstanta naših sudbina. 

Tijanić je to znao i zato je smatrao Šojića klasikom srpske političke i filozofske misli u Srba, odvajkada pa naovamo. Siniša Pavić je sjajno napisao lik, likove i dramu, ali je tek Lanetovom glumačkom rapsodijom on postao opipljiv, stvaran, neuništiv i prihvatljiv. Postao je citiran kao Sokrat, ali srpski. 

Lane je svojom furioznom glumom promenio ustav i sve zakone, uspostavljajući Šojićevu apsolutističku vlast vo vjeki vjekov jer on nikada neće moći da se smeni, u kom god pojavnom obliku došao jer Milan Gutović je testamentarno poručio Srbima: Srećko Šojić je besmrtan, ma kako da se zvao i ma kakav politički program i stajling imao. 

The end i amin. Кako za Laneta tako i za nas!

 

komentar: Ne treba mu Aleja da bi se potvrdilo da je velikan. On spada u onu drugu grupu velikana.

izvor:politika.rs ›››

 

G