G

 

autor poslanica

 

 

autor: Dr. Ljiljana Mujović

 

 

POSLANICA

 

OČEKIVANjE

 

Neostvarena očekivanja nam donose neraspoloženje,

tugu, razočaranost, nerijetko i osjećaj duboke nesreće 

Ukoliko znamo koliko nam takav odnos prema neostvarenim očekivanjima crpi životnu snagu, uz mnoštvo neprijatnih i negativnih osjećanja, zašto ne bi primijenili jasne upute, kojima se sve može promijeniti na dobrobit i nas i drugih ljudi?

Bavi se sobom da bi mogao da razumiješ druge. Sebe odredi, drugog prihvati. Jer, svaka pretpostavka majka zablude.

Neophodno je da sebe odredimo u pogledu stanja naših osjećanja, misli, želja i potreba. Tek tada možemo da shvatimo KO SMO i zauzmemo stav o tome. Naša osjećanja, misli, želje i potrebe kazujemo riječima tzv. ,,JA PORUKOM”, a tijelom ih POKAZUJEMO.

Čovjek kome se proces sazrijevanja okončava, zapravo je onaj koji je ovladao prepoznavanjem svojih granica i prihvatanja realnosti u okviru pojedinačnih mogućnosti svake individue, može lako prihvatiti drugoga. Dok ne dodje do toga stepena, svaki čovjek mora raditi na sebi.

Mi nijesmo pozvani da sudimo, nego da sebe i druge volimo i poštujemo. S tim je, svakako, u neraskidivoj vezi i praštanje, odnosno napuštanje osvete. Tim činom (praštanjem) oslobađamo ogromnu energiju koja je do tada bila vezana isključivo za konflikte. Upravo ta energije može biti upotrijebljena za samorazvoj i kreativnost, kojoj svaka jedinka, svjesno ili nesvjesno teži.

Briga je jedan od najvećih neprijatelja u životu. Ona produkuje raznorodne životne situacije koje negativno utiču na naše cjelokupno zdravlje. Stoga je neophodno sebe odrediti. Kao što je već napomenuto u prvom uputu, neophodno je prihvatiti realnost, sagledati činjenice i u skladu sa njima preduzeti odgovarajuće korake. Dakle, odredite se prema problemu. Drugim riječima, ne brini, već (izaberi) uradi ili ne uradi.

Ukoliko smo okrenuti prošlosti, prije svega mislima, odlazi nam sadašnji trenutak. Uz to, takođe, zaboravljamo da sagledamoprošle događaje iz perspektive sadašnjeg trenutka (ugla), što najčešće i uzrokuje doživljavanje osjećanja krivice, razmišljajući: Mogao sam? Gledajući u budućnost, opet gubimo uvid u sadašnji trenutak i trošimo ogromnu eneregiju za prilagođavanje događajima koji se najčešće i ne dogode.

Umjesto samorealizacije odvija se proces samorazgrađivanja sa slikom agresije prema drugima ili, pak, depresije (koja predstavlja agresiju prema sebi) ili već čitavim nizom psihosomatskih bolesti.

Povezani smo podjednakim potrebama za životom, razvojem, pažnjom, prihvatanjem i pripadanjem, riječju povezani smo ljubavlju.

Često mislimo o drugom i projektujemo svoje potrebe i želje, a da toga nijesmo ni svjesni, a iz toga proizilaze nesporazumi, svađe i ratovi, jer se ponašamo u skladu sa pretpostavkama – projekcijama.

autor poslanica

G