G

 

stid poslanica

 

autor: Горан Марковић ›››

POSLANICA

Стид

Млади уметник, поготову ако је глумац, на почетку свог трновитог пута кроз уметност мора се суочити са првим великим изазовом – сопственим стидом. При том мислим на оно што називамо отварањем, изношењем сопствене интиме пред другима, у јавности. Изражавајући се, уметник открива како он види свет око себе, на који начин га доживљава и показује то другим људима. Оно што је први услов ове трансакције јесте да његов исказ буде истинит. У уметности лаж не постоји. Она увек бива откривена и одбачена. Зато онај ко није спреман да аудиторијуму отвори не само своје срце већ и да покаже утробу у овом послу нема шта да тражи.

Сам по себи стид је нормална људска емоција. Он нас упозорава на наше границе (Џон Бредшоу).

Из ове кратке дефиниције произлази да је стид нешто што је неопходно да бисмо живели здраво, нека врста аларма који се јавља у тренутку када излазимо из оквира оног што јесмо. Утолико је захтев за превазилажењем стида који се поставља пред младог уметника, ако не нељудски, оно бар изузетно тежак. Већина га извршава уз велике трауме, а понеко не успева да се стида ослободи до краја каријере (живота).

Вратимо се глумцима. Не знам за тежу професију. Ево зашто. Момци, а нарочито девојке које изаберу ово занимање, од почетка пролазе „топлог зеца”. Сукоб са стидом одвија се на психичком и физичком плану, по правилу, потребно је изложити не само своја најдубља осећања него и сопствено тело погледима гомиле из мрака. Оно што је занимљиво – уколико код њих стид није побеђен и само гледалиште се стиди! И супротно, када глумац или глумица рашчисте са собом да је духовно и физичко оголићење нешто што припада уметности а не приватни чин, онда међу гледаоцима нема ни трунке стида, сви то гледају као нешто сасвим уобичајено.

Исто је и са писцима, редитељима, музичарима и осталим уметницима који, иако не директно као глумци, своју интиму и те како износе на милост и немилост публици. Мислим да је њихов свет само на први поглед мање рањив. И они знају да стид представља границу (понављам, природну) коју морају прекорачити. Без тог уласка у минско поље нема ни говора о уметничкој истини.

Треба рећи да се с нечим сличним сусрећу и остали који наступају јавно, од стриптизета, учесника разних „ријалитија” па до, зашто да не, политичара. Сви они прелазе границу коју сам поменуо али, за разлику од уметника, они не превазилазе сопствени стид већ раде на томе да постану – бесрамни. У чему је разлика? У циљу.

autor poslanica

G

 

stid poslanica

 

 

autor: Šimun Bilokapić ›››

 

POSLANICA

Priručnici spolne antropologije i manuali moralne teologije slažu se u tvrdnji da je homo pudicus samo neznatna varijabla homoeticus-a. Riječ je o čovjeku koji je poštovatelj vlastitoga i tuđeg dostojanstva, o subjektu koji nikada ne želi objektivizirati drugoga, niti dopustiti da sam bude sveden na objekt, posebno na intimnom spolnom području. Upravo zato stidljiv je čovjek duboko etičan/moralan čovjek. On je kreposno i snažno biće, a ne nikako iskompleksirani i preplašeni slabić. Stid prožima njegov odnos sa samim sobom (imanentni stid), drugima i svijetom (relacijski stid).

U današnjem društvu, međutim, postoji dvostruko shvaćanje stida i odnos pram stidu. Neki ga smatraju zastarjelim pojmom, mitom, reliktom prošlosti, posvema nebitnim, suvišnim, čak realnom preprekom razvoju društva, a naročito oslobađanju ljudske spolnosti. Kod takvih kao da je na cijeni “krepost” bestidnosti i kao da boluju od kompleksa stida. Za njih je sramota stidjeti se! Drugi pak stid smatraju vrednotom bez koje ne bi bilo ni ljudskoga razvoja. Nije ih sram stidjeti se, jer vjeruju da je stid urođeni i čudesan osjećaj koji apsolutno treba prepoznati i priznati u osobnom i društvenom životu.

autor poslanica

 

G

 

stid poslanica

 

 

STID POSLANICA

 

Na ovim prostorima nikad nije bilo dobro znati mnogo ni pričati da znaš mnogo.

stid poslanica

G