G

 

 

 

Ruzmarin

 

G

 

Ruzmarin

 

 

Ruzmarin je gust, uvijek zelen, razgranat grmić, visok l—2 m. Cvjeta preko cijele godine sitnim plavičastim cvjetićima. Cijela biljka je prijatnog mirisa. Najburnije se razvija u primorju i na ostrvima Jadranskog mora, a zatim svuda oko Mediterana. Mjestimično se gaji. Lako se razmnožava. List je do 3,5 cm dugačak i svega do 4 mm širok, igličast, zatubast, bez drške, zelen, krut, kožast, po obodu cio i nadolje jako povijen, te je na gornjoj strani ispupčen; po sredini ima brazdu. Naličje je udubljeno, bijelo ili sivo, maljavo, ima vrlo istaknut glavni nerv. Miriše vrlo aromatično na cineol i kamfor, a ukusa je ljutog, aromatičnog i nagorkog. 

Narodno ime: žmurod, zimorad, lužmarin, razmarija, robazinija, rozmarin, rožmarin, ruzman, rusmarin, sabor, sabur. 

 

Sastav

 

Ruzmarin sadrži 1,5-2,5% eteričnog ulja, 47,4% ugljikohidrata, 19% celuloze, 6,0% mineralnih materija, 4,5% proteina, holin, flavonoide, saponozide i druge supstance. 
U sastav eteričnog ulja ulaze: α-pinen (10-41,6%), 1,8-cineol (19,3-50%), kamfor (2,4-25,0%), borneol, limonen, linalol, izobutilacetat, 3-oktanon, terpinol, vernemol i dr.

 

Ruzmarin u ishrani

 

Ruzmarin se dobro slaže sa sušenim origanom, timijanom, majoranom i čilijem. Ova mediteranska kombinacija najčešće se koristi u pripremi variva i jela sa paradajzom.

Sa pečenim mesom, naročito piletinom i jagnjetinom, i naravno ribom, predstavlja harmoničnu cjelinu. Kada se sprema jagnjetina, grančice ruzmarina se obmotavaju oko mesa, dok se kod piletine i ribe stavljaju unutra. Mesa mogu usitnjenim ruzmarinom i da se natrljavaju pomiješani sa uljem i začinom. Posebnu aromu ruzmarin daje i pečenom ili kuvanom paradajzu, bundevi, krompiru, plavom patlidžanu, grašku.

Kiseline ruzmarina i druga antioksidantna svojstva biljke pomažu u borbi protiv bakterija i u sprečavanju kvarenja mesa. A i pripremljena hrana je tako mnogo zdravija. Zanimljivo je i to da su istraživanja Kanzas Stejt univerziteta pokazala da dodavanje ruzmarina mesu prilikom kuvanja i pečenja može pomoći u sprečavanju formiranja heterocikličnih amida. Oni su opasni, kancerogeni, a mogu nastati prilikom pečenja, posebno kod pripremanja roštilja.

 

Recept

 

Tanke lepinjice sa ruzmarinom

 

 

Sastojci:

 

 

·       500 gr. brašna

·       25 gr. svježeg kvasca

·       1 kašičica soli

·       3 kašike ulja

·       3 dl vode

·       1 jaje za premazivanje

·       Morska so

·       Ruzmarin

 

Uputstvo za pripremu

 

·       Razmutiti kvasac u pola šolje tople vode, dodati kašičicu šećera i brašna. Ostaviti na toplom da se kvasac aktivira.

·       Izmiješati brašno, so, dodati pripremljeni kvasac, ulje i sa toplom vodom zamijesiti srednje meko tijesto. Dublju činiju premazati uljem, staviti tijesto, pokriti folijom i ostaviti da odmara oko 1 h dok se ne udvostruči. 

·       Tijesto prebaciti na radnu površinu i podijeliti na 16 djelova i oblikovati male jufkice. Jufkice tanko razviti, više u dužinu nego u širinu, tako da bi mogli da stavimo po 4 u pleh. Pleh obložiti papirom za pečenje i složiti 4 lepinjice.

·       Lepinjice premazati umućenim jajetom i posuti krupnom morskom soli i ruzmarinom. Peći ih u prethodno zagrejanoj rerni na 200 C oko 15-20 minuta dok ne postanu fino hrskave. Prebaciti ih na ravan tanjir i ostaviti da se potpuno ohlade, a u međuvremenu ispeći preostale lepinjice.

 

Lepinjice je najlepše grickati uz neki namaz, recimo namaz od patlidžana , domaći ajvar ili nešto slično

 

 

Ljekovita svojstva

 

U staroj Grčkoj đaci su nosili vijence od cvijeća ruzmarina da bi im pomogli u učenju. Tek su mnogo kasnije naučnici utvrdili da ljudi imaju bolju memoriju i koncentraciju ukoliko im aromatizuju učionicu ili spavaću sobu eteričnim uljem biljke ruzmarin. Ruzmarin podstiče bolji krvotok prema mozgu i na taj način poboljšava koncentraciju, ali liječi i glavobolju. Zato se preporučuje  svakome ko se bavi misaonim radom bilo uputno da na radnom stolu drži šolju sa svježim ruzmarinom i spontano udiše njegov miris.

Ljekovito dejstvo ruzmarina na bolji protok krvi čini ga prikladnim za liječenje slabog varenja i tromosti želuca, nedovoljne snabdhevenosti krvlju i bledila. Djelovanje ruzmarina može dovesti do poboljšanja funkcije jetre i sekrecije žučne kese, što doprinosi poboljšanju opšteg stanja cijelog organizma. Za otklanjanje navedenih bolesti pije se čaj od ruzmarina, dnevno 2 šolje – uzima se 1 kašičica suvih i sitno isjeckanih listova i cvjetova ili samih cvjetova za 1 šolju čaja.

Ulje ruzmarina sprečava rast kožnih tumora i obezbjeđuje prirodnu zaštitu od oštećenja i zdravu kožu. Naučnici su dokazali da je spoljašnja primjena ulja ruzmarina djelotvorna i kod ublažavanja bolova nastalih od reumatskih bolesti. Eterično ulje u kome ima pinena, kamfor, od kojeg i potiče specifičan miris ruzmarina, borneol, tanin gorke materije i drugi važni sastojci, jačaju imunitet i posjeduju sedativna, diuretska, kao i antiseptična svojstva. Djeluju i protivupalno, a mogu ublažiti i jake napade astme.

Sem toga, naučnici Los Anđelesa i Japana otkrili su da ruzmarin sadrži i sastojke koji se bore protiv slobodnih radikala koji oštećuju mozak. Odnosno, štite mozak od neurodegenerativnih promjena koje vode u Alchajmerovu bolest i moždani udar.

Stanja stresa i napetosti, iscrpljenost u situacijama izuzetnih napora ili nakon ozbiljnijih i dužih bolesti poboljšaće se upotrebom čaja od ruzmarina. Najbolje dejstvo se postiže ako se za doručak i ručak popije po jedna šolja ovog čaja.

Ruzmarin je takođe dobar protiv epilepsije, nadimanja, hemoroida, reguliše rad srca i vraća snagu.

 

Recept

 

Čaj od ruzmarina

 

 

Čaj od ruzmarina je odličan izvor vitamina A, B, C, D, E i K. Ovaj aromatični napitak ima moćno antioksidacijsko, protivupalno, antibakterijsko i antiseptičko dejstvo, što ga čini odličnim u prevenciji raznih bolesti i održavanju zdravlja čitavog tijela.

Pospješuje probavu, pospješuje pamćenje, sprečava rak, ublažava simptome gripe i prehlade, smanjuje nivo stresa, širi krvne sudove i podstiče cirkulaciju.

Iščupajte toliko listića ruzmarina da vam stane u jednu kašikicu. Stavite to u šolju i prelijte ključalom vodom. Nakon 5 minuta čaj je spreman. Listiće možete izvaditi ili ih, ukoliko su potonuli na dno šolje, ostaviti tamo.

 

Kupka od ruzmarina

 

Kupka od ruzmarina je dobra u jutarnjim satima jer razbuđuje i osvježava organizam nakon čega ćete biti sposobni da lakše podnesete radni dan. A dobra je i kod niskog krvnog pritiska. Zbog boljeg dejstva, kao dodatak kupkama dobro je dnevno popiti po dvije do tri šolje čaja od ruzmarina i matičnjaka, raspoređeno na ravnomjerne vremenske razmake.

Stavite da proključa 60 grama ruzmarinovih listova. Ostavite približno pola sata u toj vrućoj vodi a onda procedite i presujte u kadu u kojoj ste već pripremili toplu kupku. Ali to nemojte raditi uveče jer možete ostati bez sna.

 

 

 

 

 tag: