G

 

 

 

Divlja Nana

 

G

 

Nana

 

Nana je višegodišnja zeljasta biljka, visine stabla od 30 - 100 cm. Stablo je jako razvijeno, četvorougaono, crvenkaste boje, prekriveno dlačicama. Ima jako razvijene stolone, u velikom broju iz kojih se razvijaju nova stabla. Listovi su duguljasto - ovalni, na vrhu zašiljeni, a po obodu nazubljeni. Listovi su naspramni, sa lica tamnozeleni, a sa naličja svjetliji, lisne drške su ljubičasto - crvene, a listovi su prekriveni dlačicama. Cvjetovi su ružičasti skupljeni u klasaste cvasti, cvjeta od jula do septembra. Plod je orašica, a sjeme je sterilno te se razmnožava isključivo stolonima. Može se naći kao samonikla i kao gajena forma. ž Ukus mu je ugodan, oštro - aromatičan, isprva zagrijava, a zatim hladi. Postoji više vrsta i podvrsta mente, tako da imamo divlju nanu (mentha spicata – spermint), i njenu podvrstu ljutu mentu, pitoma nana (mentha piperita – pepermint), barska nana (mentha aquatica), poljačak (mentha pulegium), jabukova menta (mentha suaveolens), konjski bosiljak (mentha longofolia), poljska nana (mentha arvensis)… i svima je zajednički intenzivan miris na mentol. U kulinarstvu se koristi, posebno kao začin za salate, ali i druga jela. Neke domaćice stavljaju listove nane u pasulj, jer pasulj prouzrokuje nadimanje i gasove.

 Nana je bila poznata još 1.000 godina prije nove ere u starom Egiptu. Spominju je Hipokrat, Dioskorid, Plinije i drugi antički pisci kao ljekovitu biljku, važnu za liječenje mnogih bolesti, prije svega organa za disanje i varenje. Arapska narodna medicina od davnina mentu slavi kao glasnika prijateljstva i vjesnika ljubavi.

U listu ima uglenih hidrata (8%), proteina (4,8%). Biljka metvice sadrži: etarska ulja, tanin, holin, pektin, skrob, gorke materije, triptofan, mentol, menton, isomenton, mentil acetat, mentofuran, trans-karveol, α-terpinen, limonen, pulegon, cineol, β-kariofilen i dr

 

Ljekovita svojstva 

Kod nane su ljekoviti cvjetovi, lišće i stablo, znači cijela biljka, s tim što se tokom ljeta beru samo listovi i to sa vrha biljke, a u cvatu cijela biljka. Ljeto je pravo vrijeme za branje nane i ako naiđete na polje divlje nane ispoštujte pravilo da se bere, maksimum jedna petina roda, dakle nemojte da ogolite prirodu.

Veliki je dijapazon lekovitih osobina ove biljke. Kao prvo treba istaći da je to efikasan lijek za stomačne tegobe. Ima spazmolitičko dejstvo. Nana djeluje relaksirajuće na mišiće, a opušta cio organizam. Samim tim dobra je i kod nervoznog želudca i crijeva, povraćanja i zatvora. Predpostavlja se i da ima i antikancerogeno dejstvo, jer sadrži perililni alkohol, koji se pokazao zaslužnim za sprečavanje raka debelog crijeva, kože i pluća. Jedno od važnih dejstava nane je ublažavanje stresa  jer sadrži veće količine triptofana, koji podstiče stvaranje serotonina, odgovornog za raspoloženje, dobra je kod nesanice, poboljšava rad žuči, jetre i srca. Mentol koji je prisutan u nani pročišćava disajne puteve, hladi i umiruje bol. Dobra je i za desni i zube, a posebno za neprijatan zadah iz usta. Čest je sastojak pasti za zube i guma za žvakanje. 

Priprema čaja:

  

 Čaj od nane se priprema tako što se uzme jedna kašika usitnjene nane na 2,5 dl ključale vode. Pije se više puta tokom dana, posle jela. Iako pitoma i divlja nana imaju slične ljekovite osobine, neki daju prednost divljoj nani. Čaj se ne kuva, već preliva sa ključalom vodom i ostaviti  da odstoji 5-10 minuta.

 

 

 

 tag: